SCHUBERT BY THE SEA

OTVARANJE XVI FESTIVALA GUDAČA PERAST

Festival gudača Perast odavno je prevazišao granice regionalnog karaktera i prepoznat je kao događaj izuzetnog značaja. Već šesnaestu godinu okuplja fantastične umjetnike iz zemlje i inostranstva, istovremeno njegujući svoju jedinstvenu misiju: biti platforma koja povezuje etablirane umjetnike i mlade, talentovane muzičare na početku njihove karijere.

Otvaranje ovogodišnjeg izdanja, koncert „Schubert by the Sea“ ,donosi jedno od najlepših kamernih dela u istoriji muzike – Šubertov Oktet, koji će biti premijerno izveden.

  • Roman Simović -violina
  • Marko Simović- violina
  • Misha Berkut- viola
  • Milan Ninković- violončelo
  • Zoran Zakrajšek- kontrabas
  • Petar Garić- klarinet
  • Nikola Ćirić- horna
  • Nemanja Mihailović-fagot

Koncert „Schubert by the Sea“ ne predstavlja samo izuzetnu priliku da čujemo remek-delo kamerne literature, već i simbolizuje ono što Festival gudača Perast oduvek i jeste: mesto susreta generacija, inspiracije i izuzetnog muziciranja u jedinstvenom ambijentu Boke Kotorske.

Biografije:

Roman Simović- violina

Briljantna virtuoznost ROMANA SIMOVIĆA i urođena muzikalnost, pokretana bezgraničnom maštom, odvele su ga širom svih kontinenata, na kojima je nastupao u mnogim vodećim svjetskim dvoranama uključujući Кarnegi Hol u Njujorku, Veliku salu Кonzervatorijuma „Čajkovski“ u Moskvi, Marinski dvoranu u Sankt Peterburgu, Grand Opera haus u Tel-Avivu, Viktorija Hol u Ženevi, dvorane „Rudolfinum“ u Pragu, „Barbikan“ u Londonu, Art centar u Seulu, „Grig“ u Bergenu, „Rahmanjinov“ u Moskvi…

Roman Simović je dobitnik nagrada na brojnim međunarodnim takmičenjima među kojima se ističu priznanja „Rodolfo Lipicer“ (Italija, prva nagrada i 12 nagrada publike) i „Sion Vale“ (Švajcarska), te nagrade na takmičenjima violinista „Jampoljski“ (Rusija) i Henrika Vijenjavskog (Poljska), čime je uvršten među najistaknutije violinist njegove generacije.

U ulozi soliste, Roman Simović je nastupao sa vodećim svjetskim orkestrima poput Londonskog simfonijskog orkestra, Simfonijskog orchestra Marinski teatra, orkestra Teatro Ređo Torino, Simfonijskog orchestra Nove Škotske (Кanada), Кamernog orkestra „Franc List“ (Mađarska), Кamerate Bern (Švajcarska), Кamerate Salcburg (Austrija), Кamernog orkestra КRR-a (Turska), Filharmonije Poznanja, Praga, Sjevernog Brabanta (Holandija) i mnogim drugim, sarađujući sa dirigentima među kojima se ističu Valerij Gergijev, Antonio Papano, Danijel Harding, Đanandrea Noseda, Sajmon Retl,Кristijan Jarvi, Jirži Belohlavek, Pablo Eras Кasado i Nikolaj Znajder.

Roman Simović je pozivan i kontinuirano nastupa na različitim istaknutim festivalima kao što su festival u Verbijeu (Švajcarska), festival Bijele noći u Sankt Peterburgu, Transsibirski umjetnički festival Vadima Rjepina, Uskršnji festival Valerija Gergijeva u Moskvi, Dubrovački ljetnji festival u Hrvatskoj, Кotor Art u Crnoj Gori, BEMUS i NOMUS u Srbiji, Sion Vale u Švajcarskoj, festival u Bergenu (Norveška), festival Moskovska zima u Rusiji, Portogruaro u Italiji, Muzički festival Granadeu Španiji; sarađujući sa izuzetno poznatim umjetnicima kao što su Leonidas Кvakos, Juđa Vang, Tabea Cimerman, Miša Majski, Šlom Minc, Fransoa Lelu, Itamar Golan, Simon Trpčeski, Žanin Jansen, Julijan Rahlin, Vadim Rjepin… Roman Simović je gostujući profesor na Кraljevskoj muzičkoj akademiji u Londonu, FMU u Beogradu i na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i posjeduje široko pedagoško iskustvo. Održao je majstorske kurseve u Sjedinjenim Američkim Državama, Velikoj Britaniji, JužnojКoreji, Japanu, Australiji, Italiji, Švedskoj, Švajcarskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Izraelu, u kojima često nastupa na resitalima, kao solista sa orkestrom i u kamernim sastavima. Objavio veliki broj snimaka, među kojima su najistaknutija dva kompakt-diska za izdavačku kuću LSO na kojima diriguje gudačkim ansamblom Londonskog simfonijskog orkestra, zatim ostvarenja za Marijinsku izdavačku kuću na kojima su violinski koncertiČajkovskog i Glazunova sa Gergijevim i Marijinskim orkestrom, kao i audio izdanje sa kompletnim Paganinijevim kaprisima za violinu solo. 

Roman Simović se nalazi na poziciji koncertmajstora Londonskog simfonijskog orkestra od 2010. godine. Svira na violini Antonija Stradivarija iz 1709. godine koju mu je ustupina korišćenje Džonatan Moulds.

Marko Simović- violina

Svoje muzičko obrazovanje Marko Simović započinje u Podgorici, u klasi prof. Igora Simovića. Već sa 15 godina upisuje Muzičku Akademiju na Cetinju i diplomira sa najvećom ocjenom u klasi prof. Romana Simovića. Kao stipendista Vlade Crne Gore magistrirao je na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, trenutno je na Doktorskim studijama Univerziteta umetnosti u Novom Sadu. Usavršavao se u zemlji i inostranstvu kod profesora kao što su: Emil Kamilarov, Dina Šnajderman, Irina Jašvili, Florijan Balaž, Sergej Kravčenko, Aleksandar Ostrovsky. 

Nastupa kao solista i kamerni muzičar u: Crnoj Gori, Srbiji, Španiji, Hrvatskoj, Italiji, Albaniji, Portugalu, Bosni i Hercegovini, Ukrajini, Makedoniji, Turskoj, Rusiji, Njemačkoj i Belgiji. Dobitnik je i mnogobrojnih nagrada na republičkim i saveznim takmičenjima. 

Nastupao je u okviru festivala poput: Majske muzičke svečanosti u Sarajevu, Barskog Ljetopisa, Polyhymnia Skolje, AMA Perast-u, Nikšić Guitar Festival-u, Festival gudača Perast, “Danima Muzike” Herceg Fest, Grad-Teatru Budva, u okviru projekta Ministarstva Kulture “Crna Gora jedna kulturna adresa”, Tivatskom Kulturnom Ljetu, festival “Esspresivo” na Cetinju, u okviru projekta Ministarstva kulture R. S. Makedonije, u dvorani Vatroslav Lisinski u Zagrebu.

Profesionalno se bavi i menadžmentom u muzici. U periodu od 2005. do 2011. god. bio je angažovan na organizaciji muzičkog programa u Kraljevskom pozorištu “Zetski dom” na Cetinju. 2022. godine imenovan je za umjetničkog direktora JU Muzički centar Crne Gore.

U dva mandata potpredsjednik Sindikata kulture Crne Gore, član savjeta Predsjedništva Crnogorske Panevropske unije, višegodišnji predavač na međunarodnom kampu kamerne muzike na Ivanovim koritima, kocert-majstor festivalskog orkestra ,,Operosa“ i kamernog ansambla KIC-a Budo Tomović ,,CREATION“. Sa Goranom Perišićem aktivno nastupa u kamernom duu MarGo. U sezoni 2017/18 bio je gostujući koncert-majstor Bilkent Simphony orchestra u Ankari. Sezone 2021/22 angažovan je kao gostujući koncert-majstor Crnogorskog simfonijskog orkestra, Crnogorskog kamernog orkestra i Sarajevske filharmonije.

Od 2003. godine aktivno se bavi pedagoškim radom, kao profesor violine i kamerne muzike. U 2018. godini izabran je u zvanje docenta, a 2023. godine promovisan u zvanje vanrednog profesora za oblast Violina na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. 

Misha Berkut- viola

Jedan od najistaknutijih violista u svijetu» prema mišljenju kompozitora Rodiona Ščedrina, Miša Berkut, rođen je u Moskvi u muzičkoj porodici. Stekao je obrazovanje kao violinista u klasi profesorica Maje Glezarove i Nadežde Beškine na Moskovskom državnom konzervatorijumu, gdje je takođe muzicirao u kamernom ansamblu pod rukovodstvom Mihaila Kopelmana, Valentina Berlinskog, Dmitrija Šebalina i Aleksandra Bahčijeva. Godine 1990. postaje laureat u sastavu kvarteta na Međunarodnom konkursu kamernih ansambala Vinćenco Belini u Italiji. Godine 1996. kao već afirmisani muzičar-violinista, Miša Berkut ostvaruje dugogodišnji san i počinje da savlađuje sviranje na drugom instrumentu, a bila je to viola koja mu je znatno više odgovarala po svom karakteru i zvučanju. Već nakon mjesec dana uspješno je debitovao u ulozi violiste u koncertnoj sali Moskovskog konzervatorijuma, a kroz pola godine upisuje postdiplomske studije u klasi profesora Jurija Bašmeta. Godine 1997. Miša Berkut popunjava broj laureata prestižnog Međunarodnog konkursa violista Lajonel Tertis na ostrvu Men i postaje prvi muzičar iz Rusije kome je dodijeljena nagrada na ovom konkursu. Takođe odnosi pobjedu na Međunarodnom konkursu violiste Jurija Bašmeta u Moskvi. Uspjesi na muzičkim takmičenjima poslužili su muzičaru kao snažan podsticaj da gradi međunarodnu karijeru. Gostovao je u mnogim zemljama u svojstvu soliste i svirao sa vodećim orkestrima. Prima učešće u internacionalnim muzičkim festivalima, između ostalih to su: Decembarske večeri Svjatoslava Rihtera, Teritorija, Moskovska jesen (Rusija); Berlinski festival, festival Olega Kagana (Njemačka); Bath International Music Festival (Engleska) i Gaudeamus (Holandija). Među njegovim partnerima u kamernom ansamblu bili su takvi istaknuti muzičari kao što su Ivri Gitlis, Naum Štarkman, Gidon Kremer, Jurij Bašmet, Natalija Gutman, Viktor Tretjakov, Kolja Blaher, Alesksandar Rudin i Aleksej Ljubimov. Miša Berkut često je u Rusiji premijerno izvodio mnoge kompozicije za violu kako ruskih, tako i inostranih autora, među kojima su Nino Rota, Majkl Najman, Jork Bouen, Morton Feldman, Jefrem Podgajc, Valentin Silvestrov, Mihail Broner i Vladimir Daškevič, između ostalih i djela vodećih kompozitora iz Rusije posvećenih upravo samom izvođaču. Predavao je na Moskovskom državnom konzervatorijumu od 2005. do 2016. u zvanju docenta. Učestvovao u radu žirija međunarodnih konkursa. Njegova izvođenja su snimana na kompakt-diskove, za radio i televiziju. Zasluženi umjetnik Rusije.

Milan Ninković- violončelo

Milan Ninković je rođen 1989. godine u Rijeci, Hrvatska. Osnovno i srednje muzičko obrazovanje stekao je u Muzičkoj školi „Davorin Jenko“, gde je uporedo učio klavir (u klasi Vesele Perović) i violončelo (u klasi Aleksandra Pavlovića). Sa šesnaest godina upisuje Fakultet Muzičke umetnosti u Beogradu, Odsek za klavir u klasi prof. Branka Penčića, a godinu dana kasnije i Odsek za violončelo u klasi prof. Dejana Božića, u čijoj je klasi zavšio master studije. Tokom školovanja bio je stipendista Fonda za mlade talente Republike Srbije. Takođe, kao stipendista Fonda za mlade talente Republike Srbije, upisuje druge master studije na Odseku za violončelo, na Univerzitetu umetnosti u Gracu. Diplomirao je u klasi prof. Tobijasa Štosijeka, 2016.godine sa najvišom ocenom. 

Usavršavao se na majstorskim kursevima kodistaknutih umetnika, među kojima se izdvajaju: Stefana Popova, Ksenije Janković, Stanislava Apolina, Gotije Kapisona, Miše Majskog, Reinharda Latzka, Luis Hopkins i Rudolfa Leopolda.  Svirao je i na majstorskim kursevima za kamernu muziku kod Majkla Udea, Antona Martinovai Marialene Fernandez. Učestvovao je na brojnimnacionalnim i internacionalnim takmičenjima kao klavirista i violončelista, a dobitnik je brojnih nagrada uključujući i specijalnu nagradu za kamernu muziku. 

Sarađivao je sa istaknutim solistima, poput Romana Simovića, Sretena Kristića, Simona Trpčeskog, Boštjana Lipovšeka, Radovana Vlatkovića, Ane Kondratenko, Julijana Arpa, Gotliba Vališa, Antona Matinova, Miše Bereznickog, Miloša Karadaglića, Dragana Đorđevića, Jeno Kopandija, Rafajela Šluselberga, Danijela Barana, Jan Banga, Arve Henriksena, Andreasa Otenzamera. Svoju profesionalnu karijeru gradio je učestvujući u brojnim projektima sa ansamblima Symphonia Vienna (koncerti širom Kine), NoWon Orchestra (Seul, Južna Koreja), kao i član orkestra festivala Wir Sind Wien i Redoute Orchestra. Kao solista je nastupio sa fakultetskim orkestrom Univerziteta u Gracu, Crnogorskim kamernim orkestrom, te Crnogorskim simfonijskim orkestrom gde je izveo koncert Dmitrija Kabalevskog za čelo i orkestar (premijerno izvođenje u Jugoistočnoj Evropi). Od 2022. godine aktivan je kao solo čelista u produkcijskoj muzičkoj kući FAME’S, gde je snimao muziku za dokumentarne emisije, filmove i serije zaDisey Plus, Netflix, National Geographic, između kojih se izdvaja snimanje muzike za seriju britanskog režisera i producenta Gaj Ričija. Angažovan je i kao mentor na seminarima za uspešne mlade talente, koje organizuje Fame’s institut, pod pokroviteljstvom Evropske unije. 

Pedagošku praksu je sticao kao nastavnik violončela u Muzičkoj školi Vatroslav Lisinski u Beogradu i kao nastavnik klavira i klavirski saradnik u muzičkoj školi Davorin Jenko u Beogradu. Niz godina je držao majstorske kurseve u Muzičkoj školi u Nišu. Bio je angažovan kao mentor na Letnjem kampu za kamernu muziku na Ivanovim koritima 2018. i 2022. godine. 

Na crnogorskoj muzičkoj sceni je aktivan od 2017. godine, među kojima se izdvajaju koncerti na festivalima Kotor Art, Barski Ljetopis, Grad teatar Budva, Operosa, Podgoričko kulturno ljeto, Purgatorije, Woldwide play-in weekend, Evropski dani jevrejske kulture. Član je gudačkog kvarteta i kvinteta Crnogorskog simfonijskog orkestra i vođa violončela Crnogorskog kamernog orkestra. Od septembra 2022.godine je na poziciji solo violončeliste Crnogorskog simfonijskog orkestra.

Zoran Zakrajšek- kontrabas

Zoran Zakrajšek (1978, Podgorica) potiče iz porodice eminentnih muzičkih pedagoga. Nakon završene niže i srednje muzičke škole “Vasa Pavić“u Podgorici upisuje studije kontrabasa na Muzičkoj akademiji na Cetinju u klasi renomiranog  prof. Pavela Aksamita gdje je diplomirao i magistrirao sa najvišom ocjenom. Usavršavao se u Holandiji u klasi prof. Carol Harte (USA). Polaznik je majstorskih kurseva kod pedagoga svjetskog renomea (Klaus Trumpf, Miloslav Gajdoš, Duncan McTier, Zoran Markovic, Paul Erhard, Ovidiu Badila i drugi). Dobitnik je i laureat brojnih nagrada na državnim i internacionalnim takmičenjima. Jedan je od najistaknutih crnogorskih kontrabasista u domenu klasične muzike. Od 2007 godine angažovan je kao vodja grupe I solo kontrabasista Crnogorskog Simfonijskog Orkestra (CSO). Kao integralni dio ili solo kontrabasista učestvovao je u brojnim premijernim postavkama opera I simfonija u Crnoj Gori medju kojim su (prva crnogorska opera “Balkanska Carica”kompozitor Dionisie de Sarno San Giorgio, “Dido and Aeneas”kompozitor Henry Purcell, “La Boheme” kompozitor Giacomo Puccini, Gustav Mahler “Simfonija br.1”, Richard Strauss “Metamorfoze” itd) kao I premijernim izvodjenjima savremenihcrnogorskih kompozitora. Tokom svoje karijere kao vodja grupe I solo kontrabasiste CSO-a ostvario je više stotina koncerata I imao privilegiju da nastupa pored vodećih svjetskih imena iz domena klasične muzike poput (Montserrat Caballe, Mischa Maisky, Ivo Pogorelić, Roman Simović, Denis Shapovalov,Stefan Milenković, Carlo Marcihione, Miloš Karadaglić, i saradjuje sa dirigentima poput Ronald Zollman , Uroš Lajovic,Miroslav Homen , Bojan Sudjić, Darinka Matić-Marović, Grigory Krasko itd ) Takodje je kao solista I kamerni muzičar saradjivao sa nekim od najistaknutih crnogorskih umjetnika kao što su Bojan Martinović, Miran Begić, Igor Perazić, Mikhail Bereznicki, Danijel Cerović itd. Kao predstavnik Crne Gore I član prestižnog “No Borders Orchestra” 2013. godine snimio CD za Universal music Austria i Deutsche Grammophon, jednu od najprestižnijih producentskih I diskografskih kompanija na svijetu. U toku karijere imao je privilegiju da predstavlja Crnu Goru na raznim medjunarodnim festivalima I da nastupa u prestižnim koncertnim dvoranama: “Kotor Art”, “A tempo”, “Espressivo”, “MIT”, “Sarajevska Zima”, “Niksić Guitar Festival “, “Mediterranean notes”, “Radial System“Berlin,„Crnogorsko Narodno Pozorište“, „Glinka“ San Peterburg, „Kolarčeva Zadudžbina“ Beograd itd. Vec niz godina ostvaruje uspješnu saradnju sa medjunarodnim festivalom „ Festival gudača Perast“ kroz majstorske kurseve i koncerte. Kao istaknuti crnogorski umjetnik angažovan je na Muzičkoj Akademiji na Cetinju u formi predavača.

Petar Garić- klarinet

Petar Garić rođen je u Podgorici 1980. godine,  gdje je završio srednju muzičku školu, i to dva odsjeka, opšti-pedagoški i vokalno-instrumentalni – klarinet.

Muzičku akademiju završio je na Cetinju, u klasi profesora Ante Grgina 2004. godine sa najvišom ocjenom na završnom ispitu.

Magistarske studije je takođe završio u klasi profesora Grgina na Muzičkoj akademiji Cetinje sa najvišom ocjenom na završnom koncertu.

Još kao student počeo je da radi u Simfonijskom orkestru RTCG, na mjestu Prvi klarinet – Solista. U simfonijskom orkestru RTCG  radio je sve do prestanka rada te institucije.

Od osnivanja Muzičkog centra Crne Gore radi u Crnogorskom Simfonijskom Orkestru na mjestu Prvi klarinet – Solista, i član je duvačkog ansambla Crnogorski duvači, koji je nastao i uspješno funkcioniše pod okriljem Muzičkog centra Crne Gore. Takođe, član je i jedan od osnivača Crnogorskog duvačkog kvinteta, ansambla koji se sastoji se od prvih duvača CSO. Član je duvačkog kvinteta Tramontana. Umjetnički je rukovodilac Kamernog ansambla Kotor Arta.

U svojoj karijeri kamernog muzičara, sarađivao je sa istaknutim umjetnicima poput: Peter Langgartner, Aleksej Molčanov, Aneta Ilić, Žana Marinković, Borislav Čičovački, Miran Begić, Viktor Uzur, Duncan McTier, Isidora Žebeljan, Vujadin Krivokapić, Marija Đurđević Ilić, Mihajlo Radivojević, Jarina Denisenko, Veljko Klenkovski, Igor Lazić, Ivana Dakić, Nikola Ćirić, Nenad Janković, Bojan Pešić, Dimitri Romano, Nadica Ristić Simović, Ana Abramović, Antonio Nasevski, Dimitri Prokofiev, Ratimir Martinović i drugi.

Kao solista nastupao je sa dirigentima Aleksej Šatski, Grigorij Krasko i Mladen Tarbuk a kao orkestarski muzičar, sarađivao je sa dirigentima poput: Radovan Papović, Ronald Colman, Miroslav Homen, Hajnrih Šif, Bojan Suđić, Borjan Canev, Uve Tajmer, Mark Korovic, Robert Homen, Ivan Josip Skender, Kiril Stankov, Miguel Romea, Štefan Malcev, Holi Hjun Čo i mnogi drugi.

Njegovi studenti su danas profesori klarineta u većini muzičkih škola u Crnoj Gori.

Nikola Ćirić- horna

Nikola Ćirić (“Ćirić ima veličanstven i topli zvuk” Bachtrack), jedan je od vodećih hornista svoje generacije. Nastupao je u više od 25 zemalja Evrope, Južne Amerike i Azije i u salama poput NCPA u Pekingu, Grand Teatar u Šangaju, Elbphilharmonie u Hamburgu, Čajkovski dvorani u Moskvi ili dvorani Mariinskog teatra u Sankt Peterburgu.

Kao solista nastupio je sa Beogradskom filharmonijom, Vojvođanskim simfonijskim orkestrom, Crnogorskim simfonijskim orkestrom, Niškim simfonijskim orkestrom, Nacionalnim simfonijskim orkestrom Paragvaja, Simfonijskim orkestrom iz Harbina (Kina), Orkestrom Musica Sacra Buenos Aires (Argentina), festivalskim orkestrom Siberian Horn Days (Rusia) i kamernim orkestrima poput orkestra Šlezinger i festivalskog orkestra BUNT (Srbija).

Kao gostujući solo hornista Nikola je saradjivao sa orkestrima iz Evrope, Azije i Južne Amerike i sa skoro svim srpskim orkestrima. Nastupao je sa istaknutim dirigentima i umetnicima kao što su Zubin Mehta, Krzysztof Penderecki, Jose Careras, Neeme Järvi, Mihail Jurovski, Jonas Kaufmann, Ian Bostridge, Albrecht Mayer, Emmanuel Pahud, Denis Matsuev, dok je kao kamerni muzičar saradjivao sa umetnicima kao što su Radovan Vlatković, Matthias Racz, Pascal Moragues, Hansjörg Schellenberger.

U decembru 2017. Nikola je nastupio kao solista sa Radovanom Vlatkovićem i Beogradskom filharmonijom svirajući Rozetijev koncert za dve horne i orkestar.

Ćirić je nastupao na festivalima u Salcburgu, Verbieru, Transsibirskom festivalu Vadima Repina kao i srpskim festivalima NOMUS, BEMUS, NIMUS, OKTOH.

Učestvovao je kao predavač na festivalu Verbier u Švajcarskoj kao i na Prvoj orkestarskoj akademiji Beogradske filharmonije sa samo 24 godine. Držao je majstorske kurseve u Velikoj Britaniji, Paragvaju, Bugarskoj, Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Rumuniji, Švajcarskoj, Kini, Rusiji gde je pored rada sa mladim hornistima govorio i o svom sistemu mentalne pripreme „Muzičar bez stresa“.

Dobitnik je nagrade Univerziteta u Novom Sadu za odlična dostignuća u umetnosti u 2015. godini.

Bio je dugogodišnji član Opere Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu (2012-2019).

Tokom sezone 2019/2020 delovao je kao strani ekspert na Kineskom muzičkom konzervatorijumu u Pekingu i solo horna Orchestra Academia China.

Nikola je rođen u Nišu (Srbija). Svoje muzičko obrazovanje započinje sa 13 godina pod uticajem svog oca, takođe horniste, a u klasi profesora Luke Novakovića. Nakon osnovnog i srednjeg muzičkog obrazovanja u rodnom gradu, pohađao je osnovne i master studije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu kod profesora Nenada Vasića. Nikola je pohađao jednomesečnu letnju školu u Santanderu (Španija) koju je organizovala Escuela de musica Reina Sofia Madrid.

Završio je postdiplomske studije na Univerzitetu Mozarteum u Salzburgu (Austrija), gde mu je mentor bio profesor Radovan Vlatković. Trenutno je na doktorskim studijama iz horne na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.

Od 2015. godine Nikola Ćirić se nalazi na poziciji solo horniste orkestra Beogradske filharmonije a deluje kao prvi hornista i stalni spoljni saradnik, izmedju ostalih, orkestara Narodnog Pozorišta u Beogradu, RTS, Madlenijanum, Srpskog Narodnog pozorišta u Novom Sadu i Vojvodjanskog simfonijskog orkestra.

Od oktobra 2023. Ćirić predaje na Akademiji Umetnosti u Novom Sadu u zvanju stručnog saradnika.

Nemanja Mihailović- fagot

NEMANJA MIHAILOVIĆ, fagot, Srbija. Rođen je u Kovinu. Diplomirao je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. mr Mirka Isaeskog. Solo fagotista Orkestra Opere u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu, i Vojvođanskog simfonijskog orkestra.

Od 2019. nastupa sa Philarmonie Salzburg, Austria (šef-dirigent Lisi Fuchs). Učestvovao je u projektima Nemačko-skandinavske omladinske filharmonije, na koncertima u Velikoj sali Berlinske filharmonije i u Hamburgu. Šest godina uzastopno nastupa na Međunarodnom muzičkom festivalu u gruzijskom gradu Telaviju, čiji je umetnički direktor čuvena pijanistkinja Eliso Virsaladze. Nastupao je kao solista i dirigent orkestra „Camerata Academica” . Takođe nastupa kao solista sa Vojvođanskim simfonijskim orkestrom, Umetničkim ansamblom „Stanislav Binički”, Zrenjaninskim kamernim orkestrom, kao i sa Kvintetom Crnogorskog simfonijskog orkestra, a u triju nastupa sa Jean-Louis Capezzali, francuskim oboistom, na OboaFestu. Poslednjih godina stalni je saradnik Simfonijskog orkestra RTS-a, nastupao i u Beogradskoj filharmoniji i još nekoliko ansambala iz zemlje i okruženja, sa kojima i danas sarađuje. Kao član festivalskih ansambala učestvovao je na Bemusu, Nomusu, KotorArtu, Majskim danima muzike u Vranju i ClassicFest u Pančevu. Jedan je od osnivača kamernog ansambla “NS Chamber” koji daje koncerte u različitim sastavima instrumenata i nastupa redovno na uglednom festivalu “NOMUS”.

Održao je nekoliko resitala u zemlji. Nastupao je u svim zemljama regiona kao i u Austriji, Nemačkoj, Švedskoj, Rusiji, Kini, Italiji, Gruziji i drugim. Bio je polaznik majstorskih kurseva za fagot kod Mauricija Paeza (Izrael), Knuta Sanstevolda (Švedska), Žilbera Odana (Francuska), kao i za kamernu muziku kod Viole Mokroš (Nemačka), Norberta Girlingera, Boštjana Lipovšeka (Slovenija) i francuskog duvačkog kvinteta „Le Concert impromptu”. Pet godina od osnivanja, bio je član Novosadskog duvačkog kvinteta. Kao orkestarski muzičar nastupa uz umetnike poput Eliso Virsaladze, Romana Simovića, Sretena Krstića, Larsa Fogta i mnogih drugih. Dve godine bio je dirigent i vokal Big-benda Džez omladine Vojvodine, a učestvuje i u džez/fusion performansu, koji se predstavio i na Novosadskom džez festivalu.